Mé třetí DNF

Stovka Podkrkonoším

(English version below)

Stovka Podkrkonoším je moje srdcovka. V roce 2014 jsem právě zde běžela svou první ultramaratonskou vzdálenost. Letos jsem si říkala, že si tady zlepším svou závodní běžeckou bilanci.

Screen Shot 2017-10-19 at 16.10.18

Mapa závodu

Ve čtvrtek mi není úplně dobře od žaludku. Ale přičítám to předzávodní nervozitě a moc tomu nevěnuji pozornost.

V pátek je hezky. Svítí sluníčko. Je teplo. Už se těším na krásně podzimně zbarvenou krajinu Podkrkonoší. Na noční osvětlený hrad Pecka, na barevné listnaté lesy v Jestřebích horách.

Má drahá polovička jde opět pomáhat na občerstvovačku v Hostinném, a poté do Trutnova. Mám záchytné body. Bohužel i možnost úprku, když to nepůjde.

Po příjemné i malinko předzávodně napjaté atmosféře v Hotelu v Lázních pod Zvičinou Tomáš Zaplatílek ve 22:00 startuje závod. Světla čelovek se dávají do pohybu. Vybíhám poklidně a ve svém tempu. Ovšem cítím, že to není ono. Bolí mě břicho. No co. Vím, že zahřívání u mě trvá déle. Vylézám na Zvičinu. Projdu kontrolou a běžím dál. Kloužu rozbahněnými stezkami a doufám, že se mi udělá líp a přestane mě bolet břicho.

IMG_3410

Přípravy před startem

V dáli už vidím krásně osvětlenou Pecku. Volám svou drahou polovičku a upozorňuji, že je mi zle. Dostávám radu, že mám skončit. Rozhoduji se, že to zkusím až do Hostinného. Třeba to přejde. Na Pecce jen označím kontrolu a mažu dál. Na jídlo se nemůžu ani podívat.

Tak nějak se smiřuji s tím, že to v Hostinném zabalím. Párkrát ještě odskakuji do lesíka. Jsou tu Mostka. Krásně podmáčená louka. Vypínám na chvíli čelovku a kochám se naprosto okouzlující noční oblohou. Následuje výšlap na Bradlo. Označuji kontrolu a kloužu bahýnkem směr Nové Zámky. Před Hostinným je asfaltka. Čelovky za mnou, čelovky přede mnou. A tak svoji vypínám a kochám se opět zářícími hvězdami a srpkem měsíce, který se sune po obzoru.

Dobíhám do Hostinného. Končím. Chvíli ještě uvažuji nad pokračováním do Trutnova, ale nejsem si jistá, jestli to je dobrý nápad. Už skoro 7 hodin nic nemůžu jíst. Ne, končím. Nikdy nezjistím, zda bych to dala, rozběhala, rozchodila…

Screen Shot 2017-10-19 at 16.08.58

Krátká část, kterou jsem uběhla

Převlékám se u auta a po necelé hodině odjíždíme do Trutnova. A od zhruba od 4:00 do 7:30 mám možnost zjistit, jaké je to pomáhat na občerstvovačce. Jak vypadáme po 50 kilometrech běhu v noci, v blátě, … nosím polévku, otevírám pití, myju talíře, dávám razítka a snažím se působit čerstvě, i když už mám taky dost 🙂

Byl to zážitek! Je úžasné, jak i přes únavu a vyčerpání dokáže většina lidí sršet vtipem.

Doufám, že budu mít možnost za rok udělat reparát. Proběhnout trasu zase celou, pobavit se se všemi úžasnými dobrovolníky na trase, prohodit pár slov s běžci na trati a v závěru opět poděkovat Tomáši, že se do organizace tohoto super závodu zase po roce pustil.

 

Text in English….

My third DNF

Stovka Podkrkonoším is race that I will remember forever. In 2014, I ran my first ultramarathon distance here. This year I thought I’d improve my not very successful racing balance here.

I did not feel very well on Thursday. But I thought it is just because of pre-race nervousness and I did not pay too much attention to it.

It is Friday. Race day. Sun is shining. It is warm. I am looking forward to the beautiful autumn-colored landscape of Podkrkonoší, lit castle Pecka at night, colorful deciduous forests in the Jestřebí Mountains.

My dearest half helps at refreshment points in Hostinné and then in Trutnov. That´s good/bad for me. There are places where I could get emotional support and on the other hand places where I could quit the race.

At Hotel in Lázně pod Zvičinou is friendly a little bit pre-tensioned atmosphere. It is 10 p.m. and Tomáš Zaplatílek starts the race. Lights of headlamps are moving. I run quietly and in my own pace. However, I don’t feel well. My stomach is not OK. Well what? I know that warming takes me always longer. I’m climbing to Zvičina hill. I go through the check point and run on. I’m sliding down the misty paths, and I hope that I will feel better.

In the distance I can see the beautifully lit castle Pecka. I call my dear half and warn that I am sick. I get advice that I should end up. I decide to try it up to Hostinné. I am going through the check point at the Pecka castle and I keep going. I cannot even look at the food.

I almost accept that check point at Hostinné is end of my race. Several times “I jump aside to the woods”. There’s a Mostek. Beautifully water-covered meadow. I turn off the headlamp for a moment and enjoy the absolutely charming night sky. Climb to Bradlo hill follows. I’m going through the check point and slipping in the direction of Nové Zámky village. In front of Hostinné city is asphalt road. Light of headlamps behind me, light of headlamps in front of me. So I turn off my headlamp and stare at the shining stars and the crescent of the moon above the horizon.

Hostinné city. I quit. I’m still thinking about continuing to Trutnov but I’m not sure if that’s a good idea. For 4.5 hours I cannot eat anything. No, I’m done. I’ll never know if I could do it.

I change clothes and after less than an hour we are moving in the direction of Trutnov city. And from about 4 a.m. to 7 a.m. I have a chance to find out what it is like to help at refreshment point. How do we (runners) look after 50 kilometers of running in the night, in the mud, … I bring soup, open bottles of Cola, beer… wash dishes and try to look fresh even though I am quite tired too.

It was an experience! It’s amazing how despite the fatigue and exhaustion most people can still joke.

I hope that I will be able to do “a resit” next year. Run the whole distance again, have fun with all the wonderful volunteers on the route, chat with other runners on the track and finally thank to Tomas for starting up the organization of this super race again after a year.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.