Víkendová padesátka

(English version below)

Je sobota a já vstávám ve 4:20. Venku tma, ale příjemná teplota. Běžím 2 km na nádraží. Ve vlaku jsou jen ti, co cestují na brzo do práce a ti, co se vracejí po noční jízdě. V běžeckém působím tak trochu jako exot. Přestupuju v Praze na Hlaváku a chvíli před 7 vystupuju v Zadní Třebani.

Čeká mě krátký výlez kopečka nad Třebaň, kde se hned zastavuji a fotím. Na východ odchází včerejší oblačnost a na západě je zcela jasno. Ranní slunce vytváří nádhernou hru barev s Brdy na pozadí.

IMG_5355

Naprosto dokonalé….

Vybíhám přes pole směr Korno. Naučná stezka Litně, kousek po silnici a vbíhám do lesíka kousek od jeskyně Koda. Ptáci zpívají ostošest, v podrostu kvete spousta různobarevných kytiček, přes cestu přebíhá srnka, která se hned zastavuje a zvědavě si prohlíží, kdo to tu takto po ránu ruší.

Následuje Tetín s prudkým sešupem pěšinou k Berounce. U řeky potkávám na číhané moji oblíbenou volavku. Po železničním mostě v Berouně přebíhám na druhý břeh Berounky a dávám se po červené do kopečka dalším příjemným lesíkem k Dubu na Herinkách. Následuje super sešup do Svatého Jana pod Skalou. Je brzo, nejsou tu žádné davy turistů, a tak se nerušeně kochám místními památkami a dřevěnými sochami vyřezanými do stromů.

IMG_5385

Dřevěné sochy, Svatý Jan p. Skalou

Pokračuju stále dál po červené. Stezka vede nahoru, dolů… a jsou tu Bubovické vodopády, ovšem voda nikde žádná. I tak má toto místo své kouzlo.

Na chvíli odbočuji z červené stezky a po žluté probíhám okolo lomů Malá Amerika, Kanada, Mexiko, Lom politických vězňů a Velká Amerika. Tady už se lidé začínají rojit. Zejména poblíž parkoviště. Také teplota na duben stoupá nezvykle vysoko. Sbíhám do Mořiny a dále kousek po silnici do Karlštejna, kde se nic nezměnilo a stále je to tu samý stánek s harampádím, hluk, … a tak se snažím co nejrychleji dostat pryč do přírody.

IMG_5390

V lese je krásně…

V Mořince zvažuji návštěvu hospody a doplnění tekutin, ale říkám si, že už přeci ten kousek zvládnu… sbíhám do Karlického údolí, odkud mě čeká strmý výstup do Vonoklas. Tady to moc neznám, a tak se kochám výhledy do kraje.

IMG_5403

Lom Velká Amerika

Jsem bez vody. Přemýšlím, že si to zkrátím o 2 km a seběhnu do Černošic. Jsem už jaksi vysušená. Ale nakonec se nenechám zlákat a plním si svůj cíl a dobíhám do Radotína na nádraží. Při čekání na vlak ve mně se zasyčením mizí nealkoholický Birell.

Celkem i s ranním přesunem a několika kufříky způsobenými neopatrným kocháním jsem uběhla 52 km s převýšením zhruba 1500 m.

 

Weekend fifty

It was Saturday and I got up at 4:20. Outside was darkness, but pleasant temperature. I ran 2 km to the train station. In the train there were only those who travelled early to work and those who were returning after a night joyride. In the running clothes I look little bit strange. I changed the train on the Prague Main station and just before 7 I arrived to small village Zadní Třebaň.

IMG_5423

Awesome!

At the beginning there was short climb. On the hill I stopped to take some pictures. On the East there is still some cloudiness, and on the West there is completely blue sky. Awesome! The morning sun creates a beautiful colouring game with Brdy mountains in the background.

I ran across the field in the direction of Korno. I passed the nature trail of Liteň, spent some minutes on the road and got to the woods near the cave of Koda. Birds were singing, flowers were blooming in the undergrowth, the deer passed the path, stopped and curiously looked at me.

IMG_5388.jpg

Forest in blossom…

Then came the steep descent from village Tetín to river bank of Berounka. There I met my favourite. By the railway bridge I cross over to the other bank of the Berounka river and followed the red mark to the hill with another beautiful forest. Then there was a super downhill run to Svatý Jan pod Skalou. It was early in the morning so there were no crowds of tourists, so I could enjoy local historical monuments and wooden statues cut into the trees.

I still followed red marks. The trail went up and down … and there came Bubovice waterfalls, but without water. Even so, this place had its magic.

For a while, I turn from the red marked trail, and followed yellow marked trails I ran along the quarries of Malá Amerika, Kanada, Mexiko, Lom politických vězňů a Velká Amerika. Here people started to swarm. Especially near the parking place. It is still April and the temperature climbed unusually high. I came to Mořina and then to Karlštejn… where nothing has changed and it’s still the same place with many kiosks, noise, … so I tried to get out as quickly as possible.

IMG_5407

Karlštejn castle

In the Mořinka village I considered to visit the pub and got some water, but I thought I could manage it without stop… I got to the Karlické údolí (nice valley), followed by steep climb to Vonoklasy. I do not know much this area, so I enjoyed a lot of nice views.

Then … I was out of water so I considered to try a short cut to Černošice with nearest train station. I was somewhat dry. But I had a clear goal… so I kept it and got finally to the train station in Radotín. During 20 minutes when I was waiting for the train the non-alcoholic beer disappeared in me with a sizzling 🙂

IMG_5368

Nice views…

In total I ran 52 km with an altitude of about 1500 m.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.