Jen tak si přeběhnout Jeseníky

(ENG version below)

Plán byl jasný. Dojet ve čtvrtek po práci do Loučné a v pátek si přeběhnout Jeseníky. Naplánovala jsem si asi 76 km dlouhou trasu s převýšení kolem 2600 m. Do Loučné přijíždíme ve čtvrtek za pěkného slejváku. Předpověď počasí na pátek není zrovna růžová. A tak měním plán. V pátek půjdeme na tůru a běhat se bude až v sobotu.

V pátek tedy před polednem za občasného mrholení vyrážíme na pěší výlet na Praděd. Výhledy žádné. Za to se paseme na obrovských borůvkách. Na Švýcárně si dáváme výborný oběd a pokračujeme na Praděd, kde se mraky konečně roztrhají a konečně vidíme do kraje. Zpět jdeme po modré Divokým dolem, kde to po dešti opravdu hodně klouže, a okolo spodní nádrže Dlouhé Stráně, která je právě vypuštěná kvůli údržbě. Nakonec je z toho pěkných cca 30 km.

I bez výhledů do kraje je tu krásně

Sobota. Vstávám v 5:30. Nechávám se autobusem vyvézt na Červenohorské sedlo. Je příjemná teplota. Stoupám stejnou cestou po červené směrem ke Švýcárně. Nikde nikdo. Na Pradědu, kde hezky fučí, jsem za 1:20 (11. km). Držím se svého stanoveného tempa. Kochám se výhledy.

Pohled na Praděd od Ovčárny

Sbíhám po červené a začínám potkávat první turisty, kteří se nechali autobusy vyvézt na Ovčárnu. Pokračuji dál po zelené – cca 2 km po silnici – poté se stezka odpojuje do lesa. Baví mě to. I když mám ze včerejší tůry trochu unavené nohy. Následuje Karlova Studánka. Tady jsem byla taky asi před 20 lety. Je to tu takové milé. Ještě není moc hodin, tak tu není tolik turistů. Procházím okolo hezkých dřevěných staveb. Asi by to stálo za delší návštěvu, aby si člověk všechny ty krásné stavby prohlédl v klidu.

Plánovaná trasa

Dále pokračuji po modré – lesní cestě – začíná být docela vedro. Ale jsem celkem krytá v lese, a tak můžu bez problémů běžet.

Ve Vrbně pod Pradědem jsem ještě s předstihem oproti svému časovému plánu. Trochu tady bloudím. Dochází mi pití, ale nechce se mi zacházet do města. A tak pokračuju dál. Zatahuje se a přichází první slejvák, který přečkávám u studánky, kde dobírám rovnou vodu. V dálce hřmí, doufám, že mě to mine. Asi po 10 minutách už jen poprchává, a tak pokračuju dál.

Dřevěný kostelík, Karlova Studánka

Hřmění se ovšem přibližuje. A tak strategicky upravuju trasu. Plánuju si, že doběhnu do Bílého Potoka, kde přečkám bouřku na autobusové zastávce. Ovšem zastávka krytá není, a tak beru zavděk přístřeškem na dříví u místní chaty. Tady cca 20 minut sedím a čekám, až bouřka a slejvák přejdou. Zase upravuju trasu a pokračuju po silnici – po modré turistické značce – až do obce Vidly. Cestou mě chytá další bouřka. Ve Vidlech jdu do místní restaurace na kafe. Koukám na chmu.cz na radar… nic pozitivního nevidím. Jedna bouřka za druhou. Sice nerada, ale končím. Volám si odvoz. Bouřky mám ráda, ale když jsem doma v bezpečí. Venku se opravdu hodně bojím. A na horách … ještě víc. A tak se ze 76 plánovaných kilometrů stává kilometrů jen 40. Jsem zklamaná. Trasa, kterou jsem si naplánovala, je opravdu hezká. Budu si to muset holt zopakovat jindy.

Jeseníky jako takové mě mile překvapily. Byla jsem tu už dost dávno. Hory to jsou krásné. A na rozdíl od Krkonoš je tu mnohem méně lidí – když opominu Praděd, kam se lidé nechávají až na Ovčárnu vyvézt autobusy.

Výhled z přístřešku na dříví, kde jsem čakala, až přejde bouřka

Příště si naplánuji delší pobyt. A určitě sem vezmu vyvětrat i horské kolo. Tomu by se tady taky moc líbilo. 🙂

 

Run across the Jeseníky Mountains

The plan was clear. On Thursdays after work move on to Loučná and on Friday run across the Jeseníky Mountains. I planned a 76 km long route with an elevation of about 2600 m. We arrive in Loučná on Thursday in a very nice sloak. The weather forecast for Friday is not exactly as I wish to be. So I change the plan. We will go on a hike on Friday and I will run on Saturday.

On Friday, therefore, before noon, we take a hike on Praděd with occasional drizzle. There are no views. Buj there are huge delicious blueberries. At Švýcárna chalet we have a great lunch and then we continue to Praděd, where the clouds finally disappear and finally we can see the mountains around us. Then we follow blue marking through the Divoké údolí, where it is really slippery after the rain, and by the bottom of Dlouhé Stráně reservoir, which is now empty because of the maintenance. Finally, it’s about 30 km.

The view from Praděd mountain

Saturday. I’m getting up at 5:30 a.m. I take the bus to Červenohorské sedlo. The temperature is pleasant. I climb the same way towards Švýcárna chalet as yesterday. No tourists. I’m alone here. At Praděd I’m in 1:20 (11 km). I keep my planned pace and enjoy views. I follow the red marking and start to meet the first tourists who take buses to Ovčárna chalet. I continue by the green marking – about 2 km along the road – then the trail goes into the forest. I enjoy that. Even though I have a little bit tired legs from yesterday’s hike. Karlova Studánka. Here I was about 20 years ago. It’s so sweet here. Because of the early hour there are not so many tourists. I run around the nice wooden buildings. It would pay off to plan a longer visit to have more time to see all those beautiful wooden buildings in the detail.

Nice views

I continue along the blue marking – it is nice forest path. It starts to be quite hot. But I’m quite covered in the woods, so I can run without problems.

In Vrbno pod Pradědem I’m ahead of my schedule. I’m wandering a little here. I’m almost out of water but I do not want to go to the city centre. So I keep going. Then comes the first soak. I’m waiting covered under the trees next to the spring, so I can take some fresh water. I can hear thunder, I hope it will go away. After about 10 minutes, the soak is gone, so I keep on going.

The thunder comes close. So, I strategically adjust the route. I plan to run to Bílý Potok, where I will wait at the bus stop. However, the bus stop is not covered, so I hide in the wood shelter next to the cottage. Here I sit for about 20 minutes and wait until the storm and the rain pass. I adjust the route again and continue along the road – along the blue marking – to Vidly village. On the way, another storm catches me. In the Vidly village I go to the local restaurant. I check the chmu.cz and the radar …nothing positive. One thunderstorm after another. I’m done. I’m calling for a transportation. I like the storms, but when I’m safely hide at home. When I’m outside I’m really scared of storms. And in the mountains even more. And so, from the distance of 76 km is now just 40 km. I’m disappointed. The route I’ve planned is really nice. I’ll have to repeat it again.

Nice rocks

Jeseníky as such surprised me in the positive way. I’ve been here long time ago. These mountains are really beautiful. And unlike the Krkonoše, there is less people – just the Praděd is little bit busier as people can take buses to Ovčárna chalet.

Next time I have to plan a longer stay. And I will definitely take the mountain bike with me. My bike would love these mountains too for sure 🙂

Way through the forest

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.