Moje první Rakovnická 60

(English text below)

Když si v pátek večer před spaním nastavujete kvůli běhu budík na 3:15, musíte ho mít opravdu rádi 🙂 Ano, já mám běhání moc ráda. Ale i tak si raději nastavuji tři budíky v rozestupu pěti minut, abych nezaspala. Naštěstí/naneštěstí nemůžu moc spát, takže vstávám hned po prvním zazvonění. A ve 4:15, ještě stále za tmy, už vyrážíme směr Rakovník.

Itinerář a kontroly

V Rakovníku parkujeme kousek od Husova náměstí a v 5:40 už stojím mezi mnoha cyklisty, chodci, duatlonisty a běžci na prezenci Rakovnické 60. Jsem tu poprvé, takže nevím, co mne čeká. Kochám se koly cyklistů, mezi kterými čekám na start. Možná jsem měla zkusit jednou něco jiného a provětrat horské kolo… Tak třeba příště. V 6:00 vyráží na trať právě cyklisté a v 6:01 při oficiálním startu také běžci a chodci.

Probíhám Rakovníkem s některými cyklisty po boku. Po necelé hodině a mírném stoupání jsem na rozhledně na Senecké hoře. Samozřejmě, kontrola je až nahoře. Stoupám po schodech na tu krásnou betonovo-dřevěnou stavbu a dělám pár fotek. Kolem dokola zářivě žlutá řepková pole. Doplňuju pití, beru si banán a pokračuju dál po lesních a polních cestách. Po osmi kilometrech už stoupám na hrad Krakovec. Hned vedle tohoto krásného hradu je další kontrola s občerstvovačkou. Snažím se moc nezdržovat a běžím dál.

Hrad Krakovec

Několikrát překračujeme v brodech říčku Javornici. Nejprve se snažím přejít suchou nohou, ale moc se mi to nepodaří. Po dokonalém značení – šipkách organizátorů – jdeme mimo turistickou trasu na Čertovec, odkud se prudkým svahem v provoněném borovicovém lese vracíme zase zpět k říčce Javornici. Někde v těchto místech kousek přede mnou klopýtne a upadne jedna běžkyně. Bohužel tak nešťastně, že má nad kolenem neskutečnou díru. Žádný signál, žádná příjezdová cesta… jediná možnost je v doprovodu kamarádů dojít na cca 2 km vzdálenou občerstvovačku. Doufám, že to zvládli rychle a rána se jí brzo zahojí.

Za občerstvovačkou u mostu přes Berounku na Zvíkovci přichází opravdová zábava. Mám podezření, že tohle značil Olaf (jeden z nejznámějších českých organizátorů pochodů/ultratrailů :-)). Ve skupině několika běžců šplháme po kluzkých kamenech mimo stezky proti proudu vodopádu Na Čůráčkách. To nejde popsat, to se musí zažít.

Perfektní značení

Výstup na kopec Lípa je také krátká a intenzivní zábava umocněná stoupající teplotou. Slunce, které se od rána schovávalo, nyní ukazuje, že i v květnu to umí pěkně rozbalit. O chvíli později si poprvé zabíhám nechtěně mimo trasu.

Z Restaurace Trilobit ve Skryjích, kde je již 7. kontrola, se snažím rychle utéct od hluku kolotočů. Až tak rychle, že místo po stezce sbíhám po silnici po trase cyklistického závodu. Vracím se zpátky a napravuji svůj omyl. Na 51.km u Hájovny Křiniště je další občerstvovačka s lákavými lehátky. Ne, žádné sezení nebude. Doplňuji vodu, slunce už pěkně praží, beru do ruky jablko a pokračuji dál. Začínám cítím nepříjemně chodidlo na pravé noze. Obávám se puchýřů, a tak si na poslední kontrole v Pustovětech na chvíli sedám. Vysypávám nečistoty z bot, měním ponožky. Bylo to dobré rozhodnutí. Posledních 11 km vyhřátým lesem mi trvá strašně dlouho. Je mi hrozné vedro a pomalu mi dochází pití. Plazím se občasnými přískoky vpřed, abych konečně po 11 hodinách a 31 minutách dorazila do Penzionu Šéba (po 75 km a cca 1800 m převýšení). Dostávám krásný diplom a vyzvedávám super tričko s šátkem. S nimi se mi to bude hezky trénovat.

A jaké to bylo? Naprosto dokonalé. Atmosféra, trať, občerstvovačky, dobrovolníci… vřele doporučuji! Díky všem, kdo se ne organizaci podíleli!

My first Rakovnická 60 race

If you set on Friday night an alarm clock on 3:15 a.m. because of running, you really have to love it. Yes, I really love running. Even so, I prefer to set three alarm clocks at five minutes intervals not to oversleep. Luckily / unfortunately I can’t sleep much, so I get up right after the first ring. And at 4:15 a.m., still in the dark, we are heading for Rakovník.

In Rakovník we park our car near the Husovo square and at 5:40 a.m. I am among many cyclists and runners at the attendance to Rakovnická 60 race. I am here for the first time, so I do not know what to expect. I enjoy the view of bikes around me. Maybe I should try something different and take outside my mountain bike once … So maybe next time. Cyclists start at 6:00 am and runners, duatlonists and pedestrians have the official start at 6:01.

Lookout tower on Senecká hora

We are running across Rakovník with some cyclists by side. After less than an hour and a slight climb I am on the lookout tower on Senecká hora. Of course, the checkpoint is up on the tower. I climb the stairs to the top of this amazing building and do some pictures. Oilseed rape fields all around. I take some water, a banana and continue on the forest and field trails. After 8km I climb to Krakovec Castle. Right next to the impressive castle there is another checkpoint with refreshment. I don’t want to stay too long and keep going.

We cross the Javornice river many times. I don’t want to get my shoes wet. Unsuccessfully. Then we follow perfect marking of organizers to Čertovec to return after few kilometres from the steep slope in the pine forest back to the Javornice river. Somewhere here runner stumbles in front of me. Unfortunately, she has an incredible hole above her knee. No signal, no road… the only option is to get to about 2 km far refreshment in company of her two friends. I hope they did it quickly and the wound will soon heal.

Crossing river…

There is real fun behind the refreshment at the bridge over the Berounka River at Zvíkovec. I suspect Olaf (one of the most famous Czech organizers of marches / ultra-trails) marked the route. In a group of several runners we climb up the slippery stones off the trails upstream of the waterfall Na Čůráčkách. It cannot be described, it must be experienced. 🙂

Climbing up the hill Lípa is short, intense and enhanced by rising temperatures. The sun, which has been hiding since the morning, now shows that it can well untie in May. A moment later I run for the first time inadvertently off the route.

Skryje

From the Trilobit Restaurant in Skryje, where the 7th check is located, I am trying to escape from the noise of the funfair quickly. So quickly that I continue along the route of the bike race. I’m going back on the trail for runner. There is another refreshment with tempting deckchairs at 51.km by Hájovna Křiniště. No, no rest. I take some water. The sun is already roasting. I grab an apple and keep going. I start to feel some discomfort in my right shoe. I’m afraid of blisters, so I sit down for a while at the last refreshment. I spill dirt off my shoes, change my socks. It was a good decision. I think I prevented blisters. The last 11 km across heated forest took me a long time. I feel terrible hot and I am slowly out of water. I crawl slowly forward to finally arrive at Penzion Šéba (finish) after 11 hours and 31 minutes (approx. 75km and 1800m elevation). Nice diploma, super shirt and buff are waiting here for me. With them my trainings will be much better.

Awesome…

And, how was it? Absolutely perfect. Atmosphere, track, refreshments, volunteers… I highly recommend this race to everyone! Thanks to all who helped with organization of this race!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.